כיוון פסנתרים

פסנתר אקוסטי בדומה לכלי מיתר אחרים, זקוק לכיוון שנתי לשם שמירה על דיוק הצלילים ולהפקת צליל צלול ואיכותי. יש לציין, כי במקרים בהם נעשה שימוש תדיר ועל בסיס יומיומי בפסנתר יתכן והוא יזדקק ליותר מכיוון אחד בשנה, כתלות בדפוס ותדירות השימוש. המקרים בהם יש צורך לכוון את הפסנתר הינם: לאחר הובלתו, הזזתו וטילטולו, לאחר אי שימוש לפרק זמן ממושך וכן, לאחר החלפת מיתרים או גלגלים. לאחר הצבתו במקומו החדש יש לאפשר לפסנתר להתאקלם במקומו מבחינת תנאי הסביבה, הטמפרטורה והלחות, לכן עדיף להזמין את כיוון הפסנתר לאחר כשבוע מזמן הצבתו במקום החדש.

 

מכוון הפסנתרים אמון על שמירת הפסנתר (במיתרים, המנגנון, הקלידים ואף בחלקי הפסנתר החיצוניים) והינו בעל עין מקצועית המבחינה בפגמים וליקויים הקשורים לכל חלקי הפסנתר וכן, בעל הסתכלות המכוונת למניעת נזקים עתידיים. בהתאם, ביקור שנתי של מכוון הפסנתרים נועד למען שמירת תקינותו ותחזוקתו של הפסנתר. כיוון פסנתר סטנדרטי המתוחזק כראוי מדי שנה אורך כשעה וחצי עד שעתיים ובמידת הצורך במקרים מורכבים יותר הקשורים לגיל ולרמת התחזוקה של הפסנתר, פרק הזמן של הכיוון עשוי להתארך בהתאם לליקויים שימצאו. בהתאם לזאת, לעיתים יידרש כיוון נוסף עוד באותו היום או ביום למחרת. יש לציין, כי ישנם פסנתרים ישנים ובאיכות ירודה הדורשים 2 כיוונים או יותר בשנה, אם כי מרבית הפסנתרים מצליחים לשמור על הכיוון למשך שנה שלמה. 

 
טיפול מקיף לפסנתרים- מדי 3 שנים וכן על פי הצורך, ניתן לבצע טיפול מקיף בפסנתר הכולל פירוק לכל מרכיביו, ניקוי יסודי בלחץ אוויר, שימון חלקי הפסנתר, החלפת מיתרים שפקעו או שהתפתחה בהם קורוזיה (חלודה), החלפת פטישים פגומים וביצוע רגולציה (בדיקת תפקוד מנגנוני הפסנתר ודיוק ביצועם) במידת הצורך. 
במהלך הטיפול מוסרים הקלידים והמנגנון על מנת לבחון את שלמות בדי הלבד וכן, לשם בחינת קיומם
של ליכלוכים ומזיקים מתחת לקלידים כגון עש, תולעי עץ, ג'וקים, עכבישים וקורי עכביש. במקרה בו מוצאים מזיקים או ליכלוכים במהלך פירוק הפסנתר, מתבצע טיפול מיוחד לניקוי וחיטוי הפסנתר ואף טיפול מונע לשם מניעת הישנות מזיקים בעתיד. עלות טיפול מקיף לפסנתר הינה בטווח של 1000-1250 ש"ח בהתאם למרחק היעד (לא כולל תיקונים מיוחדים).

כיצד למקם פסנתר על מנת לשמור על כיוונו באופן ממושך?

פסנתר אקוסטי זקוק להיות מוצב בצמוד לקיר פנימי בטמפרטורת חדר, הרחק מפתחי אוויר או מזגן, תוך הימנעות מחשיפה ישירה לקרני שמש. בהתאם, אין להציב פסנתר ליד חלון זכוכית היכול לחשוף את הפסנתר לנזקי מזג האוויר. בנוסף, מומלץ לשמור על הפסנתר מנזקי לחות, שכן, תנאים לחים גורמים לחלודה (קורוזיה) במיתרי הפסנתר. מומלץ להימנע מאכילה, שתייה או עישון ליד הפסנתר לשם מניעת נזקים אפשריים. 

שירותי ייעוץ לפני רכישת פסנתר- רכישת פסנתר הינה עניין בעל חשיבות רבה לרוכש/ת. כיום קיים מגוון והיצע רב של פסנתרים יד ראשונה ויד שנייה בישראל הנבדלים זה מזה באופן מובהק ומהותי. בהתאם, לשם התאמת הפסנתר לצרכי בעליו, מומלץ להזמין שירות ייעוץ לפני רכישה בו תיערך בדיקת מומחה יסודית ומדוקדקת להבנת מצב הפסנתר, גילו, איכות חלקיו ויכולותו להפיק צלילים מדוייקים ולשמירה על כיוון לאורך זמן ואף לגילוי פגמים נסתרים העשויים להסב נזק בעתיד. בדיקה שכזאת עשויה לחסוך מהרוכש/ת עוגמת נפש בהמשך הדרך ולמנוע בזבוז כספים מיותרים על כלי נגינה בעלי פגמים גלויים ונסתרים וכן, להעניק הערכת שווי לכלי הנגינה. עלות הבדיקה הינה בין 250-400 ש"ח כתלות במרחק הנסיעה.

לפרטים נוספים ולהזמנת כיוון / טיפול / שיפוץ / השכרה או ייעוץ הנכם מוזמנים לפנות למוזיקאי יוסי אשור מכוון ומשפץ פסנתרים ואקורדיונים מומחה, מורה פרימיום לנגינה על מגוון כלי נגינה, מנהל סטודיו מיוזיקלאס ובעל הרכב מוזיקלי "האשורים". יוסי אשור- 052-2477622 כמו כן, ניתן להשאיר את פרטיכם בדף צור קשר.

WhatsApp Image 2020-11-26 at 17.38.15.jp